Tarczyca

Tarczyca

Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego umiejscowionym w przednio-dolnej części szyi. Wytwarza trójjodotyroninę (fT3), tyroksynę (fT4) i kalcytoninę. Dwa pierwsze hormony odpowiedzialne są za prawidłowy metabolizm a kalcytonina za gospodarkę wapniowo-fosforową. Wytwarzanie fT3 i fT4 działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego-  hormon  tyreotropowy (TSH) produkowany w przysadce, stymuluje komórki tarczycy do produkcji hormonów. Poza wpływem TSH, proces biosyntezy hormonów tarczycy regulowany jest przez czynniki takie jak: stężenie jodków w organizmie, obecności białka tyreoglobuliny oraz swoistych enzymów

Choroby tarczycy są ówczesną plagą, a rozpoznanie konkretnego zaburzenia często jest dużym problemem diagnostycznym. Otyłość, depresja, problemy  z sercem, bezsenność lub nadmierna senność- te objawy często niewiązane są z chorobą tarczycy, a przecież prawidłowe zdiagnozowanie mogłoby wyeliminować każdy z tych objawów.

Przyczyny chorób tarczycy są bardzo zróżnicowane – mogą przebiegać na tle autoimmunologicznym (choroba Hashimoto i Gravesa-Basedowa), na tle niedoborowym, toksycznym czy być konsekwencją zaburzeń w pracy innych hormonów.

Dieta na niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy może mieć charakter autoimmunologiczny, wówczas mówimy o chorobie Hashimoto. Dieta dla chorych na niedoczynność tarczycy w tym schorzeniu jest niezwykle istotna, ze względu że często ma charakter eliminacyjny i wymaga uwzględniania zaburzeń innych narządów. Często chorobie towarzyszą nietolerancje pokarmowe, alergie czy zaburzenia w pracy jelit. Dieta na niedoczynność tarczycy, a dokładniej mówiąc – dietoterapia – powinna być indywidualnie dostosowana do pacjenta. Należy pamiętać, że choroba Hashimoto nie jest jedyną przyczyną niedoczynności tarczycy. Niedobory pokarmowe i nieprawidłowy styl życia może przyczynić się do niedoczynności tarczycy, której nie towarzyszy  stan zapalny, tak  jak w chorobie Hashimoto. Dieta w tym przypadku ukierunkowana jest na wyrównanie niedoborów pokarmowych.

Nadczynność tarczycy również może mieć charakter zapalny i przebiegać bez zapalenia. Chorobą autoimmunologiczną w tym przypadku jest choroba Gravesa-Basedowa. Objawami tej choroby są m.in. wytrzeszcz, obrzęki, przyspieszona akcja sera. Dieta w tym przypadku, podobnie jak w chorobie Hashimoto, powinna być dobrana indywidualnie i polegać na łagodzeniu stanu zapalnego.

Dieta na niedoczynność tarczycy potrafi naprawdę pomóc w leczeniu tej choroby. Odpowiednie odżywianie może przyczynić się to poprawy stanu zdrowia, jednocześnie uzyskując zdrową sylwetkę. Jeżeli interesuje Cię temat diet dla chorych na niedoczynność tarczycy koniecznie przeczytaj nasze porady! Napisane przez naszych fachowców artykuły to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat diet na niedoczynność tarczycy, choroby Hashimoto i wiele więcej!

Rejestracja online

mgr inż. Joanna Arciszewska-Olejniczak⁠

Umów wizytę

Facebook