Dieta w niedoczynności tarczycy – najważniejsze składniki odżywcze

Niedoczynność tarczycy spowodowana jest niskim stężeniem hormonów produkowanych przez ten gruczoł. Może wynikać z uszkodzenia tarczycy lub zaburzeń stymulacji tarczycy przez podwzgórze. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, lecz do niedoczynności może dojść bez udziału choroby autoimmunologicznej. Jedną z przyczyn może być niedobór jodu, który wchodzi w skład hormonów tarczycy. W wynikach można zauważyć niski poziom FT4 (jednego z hormonów tarczycy), a nie zauważa się wysokiego poziomu anty-TPO.

Niedoczynności tarczycy towarzyszą takie objawy jak: wypadanie włosów, zmęczenie, zaburzenia miesiączkowania, spowolnienie przemiany materii. Dlatego dieta powinna uwzględniać takie składniki, które będą mogły łagodzić występujące objawy, wyrównywać i zapobiegać niedoborom. Dieta powinna zawierać odpowiednie ilości:

  • Jodu – jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, dlatego jego ilość w diecie powinna być wysoka. Jego źródłem są: ryby morskie, skorupiaki, algi. Dietetyk może zalecić również odpowiednią suplementację.
  • Białka – najlepiej aby stanowiło około 20% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Najlepiej aby było pełnowartościowe i pochodziło z takich produktów jak jaja i mięso. Rośliny strączkowe nie są zalecane, ponieważ zawierają hemaglutyniny, które zaburzają wchłanianie jodu z pożywienia. Głównymi strączkami, które należy unikać to soja i fasola, ponieważ zawierają najwięcej hemaglutyniny.
  • Witaminy A – jej odpowiedni poziom utrzymuje prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci. Reguluje wzrost komórek, co jest bardzo ważne przy zwolnionym tempie metabolizmu. Jej źródła to: jaja, tran, podroby.
  • Witamin z grupy B – odpowiadają za prawidłową przemianę węglowodanów, białek i tłuszczów, co często jest zaburzone przy niedoczynności tarczycy. Źródłem tych witamin są: jaja, orzechy, pestki, mięso, podroby.
  • Witaminy C – odpowiada za syntezę tyrozyny, przyspiesza wchłanianie selenu. Jej źródłem są m.in. papryka, nać pietruszki, brokuł, brukselka, jarmuż, czarna porzeczka, mango.
  • Witaminy D3 – jej niedobór powoduje pogłębienie jednego z objawów niedoczynności tarczycy- łamliwość włosów i paznokci. Ponadto witamina D pełni kluczową rolę w gospodarce wapniowo-fosforanowej. Jej odpowiednie stężenie wpływa na szybszy efekt spalania tkanki tłuszczowej, podnosi samopoczucie, zapobiega depresji. Jej żywieniowym źródłem są: masło, tłuste ryby, tran, żółtko jaj.
  • Witaminy E – zwiększa wchłanianie selenu. Ponadto wzmacnia ścianę naczyń krwionośnych, co jest bardzo ważne w ograniczaniu obrzęków, które często towarzyszą niedoczynności. Źródłem są: oleje roślinne, orzechy, migdały.
  • Żelaza – wchodzi w skład tyreoperoksydazy, która jest kluczowym enzymem w szlaku syntezy hormonów tarczycy. Pierwiastek ten ponadto jest składnikiem hemoglobiny, której poziom często jest obniżony w niedoczynności tarczycy. Jego źródłem są podroby, mięso, ryby, żółtko jaja.
  • Selenu – uczestniczy w przemianie tyroksyny (T4) w aktywną formę hormonu – trijodotyroniny (T3). Jego źródłem są: orzechy brazylijskie, mięso, ryby.
  • Cynku – jego niedobór uniemożliwia prawidłowe wiązanie trójjodotyroniny- hormonu tarczycy. Znajduje się w takich produktach jak: ostrygi, krewetki, czosnek, sezam, migdały.

 

Bibliografia:

  1. Tuchendler P., Zdrojewicz Z.: Dieta w chorobach tarczycy, Med Rodz 2017; 20(4): 299-303

 

Facebook