Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba skóry, która przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Objawia się występowaniem zmian skórnych w postaci wyprysku i świądu o typowym obrazie i lokalizacji. Występują zaburzenia w działaniu bariery skóry i naskórka. Choroba może dotyczyć zarówno niemowląt i dzieci, jak i młodzieży i osób dorosłych Przyczyny powstawania AZS nie są do końca poznane, lecz do czynników wyzwalających i zaostrzających chorobę zalicza się: alergeny pokarmowe, wziewne, kontaktowe, infekcje bakteryjne, stres, środki drażniące.

AZS – leczenie

Leczenie AZS składa się z wielu czynników. Rozpoznanie alergenów i wprowadzenie diety eliminacyjnej prowadzi do poprawy stanu skóry oraz wpływa na normalizację odpowiedzi immunologicznej. Istotną rolę odgrywa również odpowiednia suplementacja, probiotykoterapia i dobór odpowiednich składników odżywczych, które mają udowodniony korzystny wpływ na stan skóry. Prawidłowe odżywianie będzie miało pozytywne skutki na stan skóry i włosów, nie tylko u osób chorych, ponieważ stan skóry w pełni koreluje ze stanem układu pokarmowego.

Atopowe zapalenie skóry to jedna z chorób, której leczeniem zajmuje się nasza klinika dietetyczna. Dowiedz się więcej o AZS, a także jak wygląda leczenie atopowego zapalenia skóry czytając poniższe porady i artykuły!

Rejestracja online

mgr inż. Joanna Arciszewska-Olejniczak⁠

Umów wizytę

Facebook