Borelioza

Borelioza – objawy

Borelioza jest zakaźną chorobą wieloukładową, którą wywołują bakterie- krętki: Borrelia burgdorferiBorrelia gariniiBorrelia afzelii i wiele innych. Bakterie przenoszone są przez kleszcze- poprzez jego ślinę lub wymiociny- na człowieka. Pierwszym objawem zakażenia może być rumień wędrujący, ale nie stanowi to reguły. Badania pokazują, że rumień pojawia się tylko u 50% osób chorych.

Borelioza – diagnoza

Choroba jest ciężka do zdiagnozowania, ponieważ wykonywane testy często dają wyniki fałszywie ujemne. Borelioza jest chorobą wielosystemową – daje objawy z wielu narządów i układów, co również utrudnia prawidłową diagnozę. Objawy choroby mogą się zmieniać w zależności od wędrowania bakterii w naszym organizmie i dotyczyć m.in. stawów i kości, układu nerwowego, pokarmowego, odpornościowego. Bardzo często mylona jest z licznymi chorobami psychicznymi, stwardnieniem rozsianym, chorobą Parkinsona, RZS, a nawet epilepsją.

Borelioza – dieta

Prawidłowo skomponowana dieta jest jednym z elementów leczenia choroby. Indywidualnie skomponowany jadłospis powinien uwzględniać  składniki, które będą wspierać układ immunologiczny do walki z chorobą. Ponadto dietoterapia powinna się skupiać na wspieraniu układu pokarmowego i flory jelitowej, których funkcje mogą zostać zaburzone w wyniku długotrwałej antybiotykoterapii. Bardzo często należy wprowadzić zalecenia diety przeciwgrzybicznej. Odpowiednią dietoterapię należy połączyć z indywidualnie dobraną fitoterapią, która przynosi bardzo dobre rezultaty w leczeniu boreliozy. W naszym gabinecie indywidualną fitoterapią zajmują się dyplomowani fitoterapeuci.

Dowiedz się więcej o boreliozie i jej leczeniu, w tym dietoterapię. Poniżej znajdziesz przydatne porady i informacje, napisane przez nasz zespół dietetyków!

Bóle stawów i możliwe przyczyny

Bóle stawów i możliwe przyczyny Dolegliwości związane z narządami ruchu to poważny problem medyczny i społeczny. Intensywność odczuwania bólu w stawach jest różna u poszczególnych osób i zależy od przyczyn, które powodują dolegliwości. Do najczęstszych przyczyn należą...

czytaj dalej

Borelioza

Kleszcze – pajęczaki należące do podgromady roztoczy (Acari), traktowane jako grupa umowna lub jako nadrodzina Ixodoidea albo też jako podrząd Ixodides

czytaj dalej

Rejestracja online

mgr inż. Joanna Arciszewska-Olejniczak⁠

Umów wizytę

Facebook