Borelioza – objawy
Borelioza jest zakaźną chorobą wieloukładową, którą wywołują bakterie- krętki: Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii i wiele innych. Bakterie przenoszone są przez kleszcze- poprzez jego ślinę lub wymiociny- na człowieka. Pierwszym objawem zakażenia może być rumień wędrujący, ale nie stanowi to reguły. Badania pokazują, że rumień pojawia się tylko u 50% osób chorych.
Borelioza – diagnoza
Choroba jest ciężka do zdiagnozowania, ponieważ wykonywane testy często dają wyniki fałszywie ujemne. Borelioza jest chorobą wielosystemową – daje objawy z wielu narządów i układów, co również utrudnia prawidłową diagnozę. Objawy choroby mogą się zmieniać w zależności od wędrowania bakterii w naszym organizmie i dotyczyć m.in. stawów i kości, układu nerwowego, pokarmowego, odpornościowego. Bardzo często mylona jest z licznymi chorobami psychicznymi, stwardnieniem rozsianym, chorobą Parkinsona, RZS, a nawet epilepsją.
Borelioza – dieta
Prawidłowo skomponowana dieta jest jednym z elementów leczenia choroby. Indywidualnie skomponowany jadłospis powinien uwzględniać składniki, które będą wspierać układ immunologiczny do walki z chorobą. Ponadto dietoterapia powinna się skupiać na wspieraniu układu pokarmowego i flory jelitowej, których funkcje mogą zostać zaburzone w wyniku długotrwałej antybiotykoterapii. Bardzo często należy wprowadzić zalecenia diety przeciwgrzybicznej. Odpowiednią dietoterapię należy połączyć z indywidualnie dobraną fitoterapią, która przynosi bardzo dobre rezultaty w leczeniu boreliozy. W naszym gabinecie indywidualną fitoterapią zajmują się dyplomowani fitoterapeuci.
Dowiedz się więcej o boreliozie i jej leczeniu, w tym dietoterapię. Poniżej znajdziesz przydatne porady i informacje, napisane przez nasz zespół dietetyków!
Dieta przeciwgrzybicza w kuracjach antybiotykowych
Jeśli chodzi o kierowanie się wysokim indeksem glikemicznym pokarmów, to ważniejszy jest ładunek glikemiczny , który bierze pod uwagę
czytaj dalejBorelioza
Kleszcze – pajęczaki należące do podgromady roztoczy (Acari), traktowane jako grupa umowna lub jako nadrodzina Ixodoidea albo też jako podrząd Ixodides
czytaj dalej