Ziołolecznictwo

Ziołolecznictwo – czym jest?

Ziołolecznictwo (inaczej fitoterapia) jest najstarszą gałęzią zarówno medycyny jak i farmakologii, która zajmuje się stosowaniem przetworzonych surowców pozyskiwanych z roślin leczniczych w profilaktyce i leczeniu różnorodnych chorób. Ponadto fitoterapia to odkrywanie nowych zastosowań roślin leczniczych.  Wykorzystywanie roślin w leczeniu jest głównym elementem medycyny ludowej na całym świecie, głównie ze względu na niski koszt,  dostępność oraz co najważniejsze- skuteczność.

Pierwsze wzmianki o skuteczności ziołolecznictwa pochodzą okresu 2000 lat p.n.e.  W starożytnym Egipcie nieodłącznym elementem świątyń był ogród z ziołami leczniczymi, z których sporządzano lekarstwa. A jak wygląda leczenie roślinami współcześnie? Wiele leków, które aktualnie stosuje medycyna konwencjonalna opiera się na ziołach lub miało swój początek jako preparaty ziołowe. Zainteresowanie wokół substancji roślinnych stale rośnie i nie dzieje się to bez powodu. Terapia oparta na surowcach roślinnych jest skuteczna, a co najważniejsze- w przeciwieństwie do syntetycznych leków nie powoduje skutków ubocznych oraz nie wpływa negatywnie na narządy i tkanki organizmu człowieka.

Ziołolecznictwo – na czym polega leczenie?

Umiejętnie prowadzona fitoterapia może zatrzymać rozwój choroby przewlekłej a nawet cofnąć zmiany, które choroba spowodowała w organizmie. Niektóre z ziół mają ogromny wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego- odpowiednie ich zastosowanie może wspomóc organizm do walki z bakteriami, wirusami, grzybami i pasożytami.  W literaturze medycznej możemy przeczytać, że niektóre z surowców mają udowodnione naukowo działanie przeciwnowotworowe zarówno w profilaktyce jak i leczeniu. Zastosowane w odpowiedniej dawce mogą wesprzeć organizm w walce z chorobą.

Współczesna fitoterapia jest doskonałym wsparciem w różnego rodzaju psychoterapiach.  Odpowiednio wykorzystane pojedyncze surowce bądź indywidualnie dobrane mieszanki działają relaksująco, regenerująco, adaptogennie. Poprawiają samopoczucie, wyciszają, pomagają zasnąć opanowują leki i wewnętrzny niepokój.  W przeciwieństwie do leków psychiatrycznych nie otępiają i nie wpływają negatywnie na pracę wątroby, a niejednokrotnie działają równie skutecznie w problemach natury psychicznej.

Wyżej opisane zastosowania fitoterapii to tylko przykłady schorzeń, w których ziołolecznictwo wykazuje niesamowitą skuteczność jest o wiele więcej. W dziale ,,Ziołolecznictwo’’ mogą przeczytać Państwo o innych zastosowaniach pojedynczych surowców roślinnych oraz chorobach, w których fitoterapia jest doskonałym rozwiązaniem.

Ziołolecznictwo Wrocław

Jeżeli nie znaleźli Państwo opisu swojego problemu- zapraszamy do współpracy. W naszym gabinecie dyplomowani fitoterapeuci prowadzą zarówno profilaktykę jak i terapię różnych chorób oraz zaburzeń w funkcjonowaniu narządów i układów organizmu.

Zioła a płodność

Zioła są naturalnymi wspomagaczami płodności. Jednym z krzewów, którego owoce są wykorzystywane do regulacji częstotliwości miesiączek jest Niepokalanek Pospolity inaczej Pieprzowy (Vitex Agnus Castus L.). Wpływają one na ograniczenie wydzielania prolaktyny (hormonu...

czytaj dalej

Ocet pokrzywowy

Świeżą pokrzywę zalewamy 5% octem spirytusowym w proporcji 1:5, tzn. np. 100 g ziela zalewamy 500ml octu. Najlepiej kupić ocet 10% i rozcieńczyć wodą w stosunku 1:1. (Przepis wg receptury doktora Henryka Różańskiego) Odstawiamy w szczelnie zakręconym słoiku w ciemne...

czytaj dalej
Joanna Arciszewska - ZnanyLekarz.pl

Nasze Porady

Nasze Przepisy

Nasze Certyfikaty

Nasza Oferta

Nasz Cennik

Facebook