Jak odżywiać się, by zwalczyć kandydozę?

Jak odżywiać się, by zwalczyć kandydozę?

Prywatne: Pytania do dietetyka onlineKategoria: pytanieJak odżywiać się, by zwalczyć kandydozę?
Anonimowy Personel zapytał 8 lat temu

Od kilku lat cierpię na powracające kłopoty z grzybami, prawdopodobnie z drożdżakami. Objawiają się one plamami na skórze, wzdęciami, obniżeniem nastroju, brakiem energii. Jak mogę zmienić swój jadłospis, by przerwać wzrost drożdżaków oraz szybko i skutecznie pozbyć się problemu? Które produkty są dozwolone, a które zakazane?

2 odpowiedzi
SwiatDietetyki Personel odpowiedział 7 lat temu

Dieta jest trudna i restrykcyjna, ale przynosi dobre efekty. Niestety Candida lubi nawracać i trzeba będzie już zawsze uważać na ryzyko zakażenia np. przy antybiotykoterapii.
Na szczęście skutkiem terapii jest zdecydowany wzrost odporności , więc infekcje będą zdecydowanie rzadsze.
Przede wszystkim na co najmniej 6 tygodni (a w tym wypadku najlepiej na 3 miesiące) trzeba wyeliminować z diety cukier i białą mąkę, ponieważ tymi składnikami odżywiają się również drożdżaki. Oznacza to również rezygnację z miodu, syropów, słodyczy, czekolady, owoców świeżych i suszonych, soków owocowych.
Poza tym koniecznie trzeba będzie zrezygnować również z pieczywa, ciast drożdżowych, pizzy, piwa, wina, serów żółtych i pleśniowych, kefirów itp. , herbaty.
Z nabiału można spożywać tylko masło i jogurt naturalny, z napojów wodę niegazowaną, kawę i herbaty ziołowe (nie owocowe) . Warto pić herbaty ziołowe pomagające w odtruwaniu wątroby, co ułatwi oczyszczenie organizmu z toksyn wytworzonych przez drożdże.

Dozwolone są wszystkie surowe warzywa, chleby pieczone na naturalnym zakwasie w domu – te z piekarni mimo, że są na zakwasie i tak mają dodatek drożdży piekarskich.
Dozwolone owoce to cytryny, awokado.
Pestki i orzechy w zasadzie można jeść wszystkie oprócz orzechów włoskich.
Przez cały okres diety należy brać dobry probiotyk (przez 1-sze 2 tygodnie 2 razy dziennie, potem 1 raz dziennie) i pić dużo wody.
Po zakończeniu tego okresu należy już zawsze uważać na słodycze, pieczywo itp. artykuły spożywcze, bo jest możliwość nawrotów.

SwiatDietetyki Personel odpowiedział 7 lat temu

Polecam ocet wrotyczowy jako uzupełnienie kuracji – działa grzybobójczo, przepis i opis działania na stronie: https://www.swiatdietetyki.pl/przepisy/ziola-nalewki-mieszanki/przepis-na-ocet-wrotyczowy/

Facebook