Tort bez mleka truskawkowo waniliowy

Składniki:

Biszkopt z mąki pszennej z tego przepisu: https://www.swiatdietetyki.pl/przepisy/desery-slodycze/bardzo-puszysty-biszkopt/

lub bezglutenowy z tego przepisu: https://www.swiatdietetyki.pl/przepisy/desery-slodycze/biszkopt-jaglany-wg-niebonatalerzu/

Puszka gęstego mleka kokosowego (330 ml)

150 ml mleka roślinnego

2 dość czubate  łyżki mąki ziemniaczanej (jeśli budyń  wyjdzie za rzadki można zawsze dodać jeszcze trochę skrobi)

3 łyżki cukru lub ksylitolu

1 laska wanilii (jeśli nie mamy to zamiast zwykłego cukru użyjmy wanilinowego)

3 galaretki truskawkowe

1 litr wody

500-700 g truskawek świeżych lub paczka mrożonych.

 

 

 

Biszkopt bezglutenowy z kaszy jaglanej możemy przekroić tylko na dwa plastry – inaczej pęknie.

Natomiast zwykły biszkopt pszenny kroimy po wystudzeniu na 2 lub 3 plastry.

Mleko kokosowe i 50 ml mleka roślinnego zagotowujemy na niedużym ogniu z ksylitolem i laską wanilii (najpierw przecinamy ją wzdłuż i nożykiem wyskrobujemy ze środka ziarna – dodajemy do mleka , strąk też dorzucamy – wyciągamy go przed zagęszczeniem masy. 2 łyżki skrobi ziemniaczanej rozrabiamy w 100 ml mleka roślinnego i dodajemy do gotującego się mleka kokosowego.

 

 

 

Masę dokładnie mieszamy i studzimy, mieszamy ponownie i wykładamy na biszkopt ( nie musimy już dodawać masła bo mleko kokosowe jest tłuste) . Przykrywamy drugim plackiem i wkładamy do lodówki.

Przyrządzamy galaretkę truskawkową z 3 opakowań galaretki i 1 litra wody, po ostudzeniu wkładamy ją do lodówki. Gdy zaczyna lekko tężeć wrzucamy do niej mrożone truskawki i mieszamy aby się nie posklejały. Teraz galaretka zaczyna intensywnie tężeć i możemy ją wylać na biszkopt. Wkładamy z powrotem do lodówki na co najmniej 6 godzin.  Jeśli używamy świeżych truskawek musimy zwrócić uwagę, aby galaretka nie była zbyt rzadka, bo wtedy wsiąknie w ciasto.

 

Tort bez mleka.

Facebook