Ziołolecznictwo

Ziołolecznictwo – czym jest?

Ziołolecznictwo (inaczej fitoterapia) jest najstarszą gałęzią zarówno medycyny jak i farmakologii, która zajmuje się stosowaniem przetworzonych surowców pozyskiwanych z roślin leczniczych w profilaktyce i leczeniu różnorodnych chorób. Ponadto fitoterapia to odkrywanie nowych zastosowań roślin leczniczych.  Wykorzystywanie roślin w leczeniu jest głównym elementem medycyny ludowej na całym świecie, głównie ze względu na niski koszt,  dostępność oraz co najważniejsze- skuteczność.

Pierwsze wzmianki o skuteczności ziołolecznictwa pochodzą okresu 2000 lat p.n.e.  W starożytnym Egipcie nieodłącznym elementem świątyń był ogród z ziołami leczniczymi, z których sporządzano lekarstwa. A jak wygląda leczenie roślinami współcześnie? Wiele leków, które aktualnie stosuje medycyna konwencjonalna opiera się na ziołach lub miało swój początek jako preparaty ziołowe. Zainteresowanie wokół substancji roślinnych stale rośnie i nie dzieje się to bez powodu. Terapia oparta na surowcach roślinnych jest skuteczna, a co najważniejsze- w przeciwieństwie do syntetycznych leków nie powoduje skutków ubocznych oraz nie wpływa negatywnie na narządy i tkanki organizmu człowieka.

Ziołolecznictwo – na czym polega leczenie?

Umiejętnie prowadzona fitoterapia może zatrzymać rozwój choroby przewlekłej a nawet cofnąć zmiany, które choroba spowodowała w organizmie. Niektóre z ziół mają ogromny wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego- odpowiednie ich zastosowanie może wspomóc organizm do walki z bakteriami, wirusami, grzybami i pasożytami.  W literaturze medycznej możemy przeczytać, że niektóre z surowców mają udowodnione naukowo działanie przeciwnowotworowe zarówno w profilaktyce jak i leczeniu. Zastosowane w odpowiedniej dawce mogą wesprzeć organizm w walce z chorobą.

Współczesna fitoterapia jest doskonałym wsparciem w różnego rodzaju psychoterapiach.  Odpowiednio wykorzystane pojedyncze surowce bądź indywidualnie dobrane mieszanki działają relaksująco, regenerująco, adaptogennie. Poprawiają samopoczucie, wyciszają, pomagają zasnąć opanowują leki i wewnętrzny niepokój.  W przeciwieństwie do leków psychiatrycznych nie otępiają i nie wpływają negatywnie na pracę wątroby, a niejednokrotnie działają równie skutecznie w problemach natury psychicznej.

Wyżej opisane zastosowania fitoterapii to tylko przykłady schorzeń, w których ziołolecznictwo wykazuje niesamowitą skuteczność jest o wiele więcej. W dziale ,,Ziołolecznictwo’’ mogą przeczytać Państwo o innych zastosowaniach pojedynczych surowców roślinnych oraz chorobach, w których fitoterapia jest doskonałym rozwiązaniem.

Ziołolecznictwo Wrocław

Jeżeli nie znaleźli Państwo opisu swojego problemu- zapraszamy do współpracy. W naszym gabinecie dyplomowani fitoterapeuci prowadzą zarówno profilaktykę jak i terapię różnych chorób oraz zaburzeń w funkcjonowaniu narządów i układów organizmu.

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.
Joanna Arciszewska - ZnanyLekarz.pl

Facebook