Olej kokosowy i kwas kaprylowy

Kwas Kaprylowy – nasycony kwas tłuszczowy o 8-węglowym łańcuchu:  CH3(CH2)6-COOH. Występuje między innymi w oleju kokosowym, palmowym i tłuszczach zwierzęcych. Posiada działanie przeciwgrzybicze, zabija drożdżaka Candida, niszcząc ściany komórkowe grzyba. Przywraca zbilansowany poziom kwasowości żołądka. Naturalne produkty przeciwgrzybicze, takie jak kwas kaprylowy najlepiej działają w kombinacji z innymi lekami przeciwgrzybiczymi m.in: olejkiem oregano, ekstraktem z pestek grejpfruta oraz czosnkiem. Nie ma ryzyka ich przedawkowania oraz wykazano brak jest skutków ubocznych zażywania tych środków leczniczych. W temperaturze około 16,5 st. Celsjusza zmienia stan skupienia z płynnego w stały.

Liczne badania (np. Kabara w 1972, Beuchat’a 1980, Nakamura i Zangar 1968) przeprowadzone nad kwasem kaprylowym dowiodły jego szerokich właściwości przeciwgrzybiczych i antybakteryjnych. Odpowiednie stężenie kwasu, które jest kluczowe w celu uzyskania właściwości leczniczych, działa zdrowotnie na nasz organizm, hamując rozwój bakterii powodujących dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Kwas kaprylowy okazał się bardzo pomocny w leczeniu zakażeń bakterią np. Escherichia Coli lub drożdżakami Candida Albicans.

Nie dawno przeprowadzone badania 2005 roku w Uniwersytecie w Connecticut dowiodły kolejnych właściwości kwasu kaprylowego. Bakterie gronkowca, między innymi gronkowca złocistego Staphylococcus aureus, będącego w dzisiejszych czasach plagą, wykazały wrażliwość na działanie kwasu, zmniejszając swoją ekspansję i rozwój w organizmie ludzkim. Kwas kaprylowy wyniszcza komórki grzyba i bakteryjne dzięki właściwościom lipofilnym. Dzięki niskiemu pH pomaga w przywróceniu równowagi zasadowo-kwasowej.

Stosowanie kwasu kaprylowego, w formie kremów, maści oraz emulsji okazało się bardzo pomocne w leczeniu grzybic i zakażeń skórnych. NA rynku dostępne są nawet leki dopochwowe w celu zapobiegania i zwalczania grzybicy pochwy wywołanej przerostem drożdżaków Candida.

Jak stosować Kwas Kaprylowy?

Najlepszym sposobem podawania kwasu kaprylowgo są kapsułki zaiwrające ten kwas w stanie wolnym. Działa on wówczas najskuteczniej na nasz organizm. Kwas kaprylowy jest doskonałą metodą na pozbycie się przerostu drożdżaków Candida oraz wspomaga leczenie infekcji bakteryjnych.

Dzienna dawka dla ludzi wynosi ok. 300-500 mg. Należy podawać kwas kaprylowy z preparatami zawierającymi cynk oraz wapń, które zwiększają jego wchłanianie oraz skuteczność. Kwas kaprylowy pomaga w regeneracji przewodu pokarmowego, wpływa leczniczo na odbudowę nabłonka i owrzodzeń.

W emulsjach i roztworach do stosowania zewnętrznego lub na błony śluzowe, stosuje się kwas kaprylowy o stężeniu od 5% do 10%.

Na stabilność kwasu kaprylowego, jak i jego preparatów wpływają jego warunki przechowywania, dlatego należy go przechowywać w szklanym i ciemnym opakowaniu, przez cały okres zażywania. Przyjmuje się że preparat powinno się stosować w okresie min. miesiąca do około dwóch miesięcy.

Facebook