Czym jest zakwaszenie organizmu?

Co to jest zakwaszenie żołądka?

Żołądek powinien być zakwaszony w znacznym stopniu aby jak najlepiej strawić białka i aby treść pokarmowa mogła przejść dalej. Jeśli pH w żołądku jest za wysokie, czyli zbyt zasadowe, to pokarm zalega w nim zbyt długo, zaczyna przy udziale drobnoustrojów fermentować, pojawiają się odbijania, refluks, nieprzyjemny zapach z ust. Taka nie do końca strawiona treść żołądka przechodzi dalej – ma to wpływ na wszystkie dalsze etapy trawienia.

Po pierwsze zbyt wiele połkniętych przez nas bakterii przeżywa podróż przez pierwszą część układu pokarmowego i może dojść do przerostu mikroflory jelita cienkiego (SIBO) co objawia się uciążliwymi wzdęciami w krótkim czasie (ok. 1 godziny) po spożyciu posiłku. Jelito cienkie jest jak sama nazwa wskazuje długie i cienkie, z trudnością pozbywa się dużej ilości gazów, może pojawić się ból i ucisk na narządy jamy brzusznej. Nadmiernie rozwinięta mikroflora szkodliwie oddziałuje również na błonę śluzową jelita , uniemożliwiając prawidłowy rozwój enterocytów (komórek nabłonka jelita) i wpływając negatywnie na dalszy etap trawienia i przyswajania składników pokarmowych, powodując m.in. rozszczelnienie bariery jelitowej, a w dalszej konsekwencji powstawanie alergii pokarmowych IgG zależnych i nietolerancji pokarmowych.

Czym jest zakwaszenie organizmu?

Równowaga kwasowo- zasadowa organizmu, o której tak się ostatnio często mówi to właściwie kwasowość krwi. Powinna wynosić 7,35-7,45 pH. Kwasowość ta jest dość stała , ponieważ nasz organizm posiada różne niezwykle sprawne i czułe układy buforujące w osoczu i krwinkach .

Regulacja pH krwi następuje przez zmniejszanie i zwiększanie stężenia dwutlenku węgla w czym aktywny udział bierze układ oddechowy wydalając ewentualny nadmiar CO2 przez przyspieszone oddychanie.

Zakwaszenie następuje wskutek przewlekłego stresu i niedotlenienia, toksyn (również grzybiczych) , spożywania nadmiernej ilości produktów zakwaszających przy jednoczesnym niedoborze produktów odkwaszających i zaburzeniu wchłaniania składników pokarmowych.

Nasz organizm neutralizuje zakwaszenie przy użyciu pierwiastków zasadowych, jeśli w diecie mamy ich za mało zaburzony zostaje cykl przyswajania substancji odżywczych, mamy mniejsze możliwości wytwarzania energii, eliminacji toksyn, naprawy uszkodzeń.

Produkty wysoko i średnio kwasotwórcze to : cukier, mięso, ryby i owoce morza, jaja, biała mąka, cukier, słodziki, napoje gazowane, papierosy, leki, biały ryż, ocet spirytusowy, kawa, czarna herbata, kakao i czekolada, piwo , sery żółte i pleśniowe, owies, pszenica, gryka, ryż, śliwki, oliwki.

Produkty obojętne i lekko zakwaszające: jęczmień, otręby, orzechy nerkowca, soczewica, , musztarda, żyto, słonecznik, pestki dyni, orzechy brazylijskie, jagody, cieciorka, orkisz, masło, śmietana, jogurt naturalny, oleje.

Produkty zasadotwórcze to: marchew, ziemniaki, suszone morele i figi, rabarbar, cytryna, arbuz, pietruszka zielona, mango, papaja, rzeżucha, szparagi, cykoria, kiwi, ananas, grejpfrut, soki warzywne, migdały, kokos, mleko niepasteryzowane, ocet jabłkowy. Właściwie prawie wszystkie owoce i warzywa.

Dobrym produktem odkwaszającym i jednocześnie oczyszczającym wątrobę z toksyn jest zakwas buraczany – robimy z umytych i pokrojonych buraków podobnie jak ogórki kiszone (poza tym zakwas jest świetnym źródłem bardzo dobrze przyswajalnego żelaza w postaci mleczanu)

Objawy zakwaszenia organizmu:

  • zmniejszenie wydolności serca

  • trudności w zapamiętywaniu i koncentracji, problemy z nauką

  • stałe zmęczenie, apatia

  • ból głowy

  • utrata apetytu

  • zły wygląd skóry

Objawy te są niespecyficzne, ale często dotyczą osób bardzo źle się odżywiających, w diecie których jest dużo cukru, białego pieczywa, mięsa, kawy, mocnej herbaty,   bez warzyw. W takiej sytuacji zastosowanie bogatej , wysoko odżywczej diety daje natychmiastową (odczuwalną w ciągu 4-5 dni) znaczącą poprawę samopoczucia, przypływ energii , ograniczenie kawy itd.

Ważnym aspektem jest dbanie o równowagę kwasowo- zasadową, czyli spożywanie produktów z różnych grup, z których jedne zakwaszają inne odkwaszają krew, ale wszystkie są potrzebne. Ani zbytnia zasadowość ani zbytnia kwasowość nie są korzystne , zakres prawidłowego pH krwi to tylko 7,35-7,45.

Jak wynika z powyższego zdrowy organizm sam reguluje te procesy , jeśli tylko dostarczymy mu odpowiednią ilość owoców i warzyw, a ograniczymy fast food, cukier, żywność wysoko przetworzoną.

Kwasy organiczne (mlekowy, jabłkowy, cytrynowy) występujące w owocach, warzywach i kiszonkach nadają im kwaśny smak, ale ze względu na zawartość pierwiastków zasadowych produkty te są zasadotwórcze czyli odkwaszające.

Opracowała: mgr inż. Joanna Arciszewska-Olejniczak

Facebook