Łuszczyca a dieta

Uważa się, że w etiologii, patogenezie i w samym leczeniu łuszczycy niezwykłą rolę odgrywa dieta. Istnieją doniesienia, że zarówno dieta niskoenergetyczna, wegetariańska jak i okresowe głodówki mają dobroczynny wpływ na leczenie łuszczycy.

W patogenezie choroby poza czynnikami genetycznymi dużą rolę odgrywają takie czynniki jak: alkohol i palenie papierosów, dlatego osoba chorująca na łuszczycę powinna całkowicie wyeliminować te produkty. Inne czynniki to stres, przebyte infekcje, leki, ciąża, hipokalcemia (niedobór wapnia w diecie). Ważnym argumentem przemawiającym za leczeniem dietetycznym łuszczycy jest fakt, że jest ona schorzeniem ogólnoustrojowym, współistniejącym z występowaniem zaburzeń metabolicznych takich jak: cukrzyca, zaburzenia lipidowe, otyłość. U osób chorujących na łuszczycę stwierdza się również szybszy rozwój miażdżycy. Dlatego terapia dietetyczna powinna uwzględniać występujące schorzenia i być dobrana indywidualnie.

Dieta w łuszczycy

1. Dieta wegetariańska

Dieta wegetariańska polega na rezygnacji z mięsa i jego przetworów. Jeżeli jest odpowiednio zbilansowana- jest dietą bogatą w antyoksydanty, związki przeciwzapalne i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które mają łagodzący wpływ na stan zapalny, który rozwija się w związku z autoagresją układu odpornościowergo. Ograniczenie spożywania mięsa powoduje zmniejszenie podaży kwasu arachidonowego, który jest substratem dla PGE2 i LTB4, które są silnie prozapalne. Zakłada się, że u osób dotkniętych łuszczycą, dieta wegetariańska obfitująca w świeże warzywa i owoce może powodować mniejsze nasilenie zmian łuszczycowych, co zostało potwierdzone w wielu badaniach. Niemniej jednak na uwagę zasługuje fakt, że w latach 30. XX wieku zauważono, że Eskimosi odżywiający się przede wszystkim tłuszczem pochodzenia zwierzęcego, w porównaniu z mieszkańcami pewnej prowincji w Indiach- głównie wegetarianami, mają o wiele mniejszy odsetek zachorowalności na łuszczycę.

 

 

2. Dieta bezglutenowa

Związek między łuszczycą a glutenem zauważono już w latach 80. XX wieku. W kolejnych latach wykazano, że u osób z utajoną celiakią częściej występuje łuszczyca. Przyczyną tego związku musi być fakt, że zwiększona przepuszczalność jelit w przebiegu nietolerancji glutenu przyczynia się do zwiększania migracji bakterii, co może spowodować łuszczycę lub zaostrzyć występujące już objawy. Badania pokazują, że u osób chorujących na łuszczycę, w którym występują przeciwciała antygliadynowe, eliminacja glutenu przynosi poprawę kliniczną. Jednak nie u wszystkich pacjentów chorujących na łuszczycę wykrywa się takie przeciwciała, dlatego konieczne są dalsze badania nad słusznością stosowania diety bezglutenowej u wszystkich pacjentów z łuszczycą.

 

 

Dlaczego dieta w łuszczycy jest taka ważna?

Bardzo dobre rezultaty daje dieta oparta na indywidualnych testach na nadwrażliwości pokarmowe Food Detective i Food Print. Wyniki przedstawiają jakie produkty pogłębiają chorobę autoimmunologiczną jaką jest łuszczyca. Na podstawie tych danych opracowuje się dla pacjenta indywidualną dietę eliminacyjno-rotacyjną. W praktyce jest to najczęściej dieta bezglutenowa i bez nabiału, która daje bardzo dobre efekty. Poza tym osoba chora na łuszczycę powinna wyeliminować z diety produkty przetworzone, fast food i słodycze w każdej postaci.

Badania pokazują, że w leczeniu łuszczycy bardzo dużą rolę odgrywa odpowiedni poziom witaminy D3, więc chorym zaleca się wykonanie badań w kierunku poziomu tego hormonu i wdrożenie odpowiedniej suplementacji. Innym ważnym składnikiem są kwasy Omega 3, które mają działanie przeciwzapalne i probiotyki, które warto zażywać w każdej chorobie autoimmunologicznej, by usprawnić pracę jelit. Dieta powinna również uwzględniać stan wątroby i nerek pacjenta, które często w przebiegu łuszczycy nie są całkowicie sprawne.

BIBLIOGRAFIA:

Owczarczyk-Saczonek A., Placek W.: Czy dieta w łuszczycy ma znaczenie?, Przegl Dermatol 2014, 101, 319–326 DOI: 10.5114/dr.2014.45127

Stawczyk M. i in.: Znaczenie diety w łuszczycy — przewlekłej układowej chorobie zapalnej, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2011;2(3):205-212

Wasiluk D. i in.: Czy odpowiednia dieta może być pomocna w leczeniu łuszczycy zwykłej?, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012, Tom 18, Nr 4, 405-408

Naldi L. i in.: Diet and physical exercise in psoriasis: a randomized controlled trial, Clinical and Laboratory Investigations, 2014

Facebook