Food Detective – jak wykonać test?

Test Food Detective jest testem na nietolerancje pokarmowe, wykrywający produkty, które powodują wytwarzanie przeciwciał IgG przez układ immunologiczny człowieka. Przeciwciała IgG są najważniejszymi przeciwciałami, które w surowicy występują w ilości 8-16 mg/ml. Najlepiej łączą się z konkretnymi antygenami, co pozwala na zminimalizowanie otrzymania fałszywych wyników. Połączenie pokarmów i specyficznych IgG może indukować stan zapalny, co z kolei przyczynia się do występowania różnych objawów klinicznych związanych z występowaniem nietolerancji pokarmowych, zespołem jelita drażliwego, egzemy, zapalenia stawów i wiele innych. Badania wykazują, że wprowadzenie diety eliminacyjno rotacyjnej, która opiera się na badaniu pokarmowym IgG wykazuje dużą skuteczność we wspomaganiu terapii ww. schorzeń.

Jak wygląda test Food Detective?

Na początku wykonywania testu należy pobrać próbkę krwi włośniczkowej z palca lub żylnej, którą się rozcieńcza i dodaje na tackę reakcyjną, na której znajdują się ekstrakty białkowe. Następnie za pomocą roztworu wykrywającego i wywołującego wykrywa się obecność przeciwciał, które można zobaczyć jako niebieskie zabarwienie w studzienkach reakcyjnych, dla poszczególnych produktów. Na podstawie wyników można stwierdzić dla których produktów organizm wytwarza w nadmiernej ilości przeciwciała IgG, co może świadczyć o ewentualnej nietolerancji.

Dietetyk odczytuje wyniki i ocenia czy dane zabarwienie kółka świadczy o łagodnej reakcji, silnej reakcji czy wyniku ujemnym. Następnie wyniki otrzymane na tacce należy porównać z poniższą tabelą, co pozwoli na identyfikację istniejących nietolerancji pokarmowych.

Źródło: https://cambridge-diagnostics.pl

Jeśli wynik testu Food Detective wykazał podwyższony poziom przeciwciał dla danych pokarmów, należy unikać ich w codziennej diecie, co z pewnością przyczyni się do poprawy samopoczucia. Najlepsze efekty daje indywidualnie dobrany program żywieniowy, który uwzględni otrzymane wyniki i w odpowiedni sposób zastąpi produkty, które należy wyeliminować, produktami zawierającymi odpowiednią porcję witamin i mikroelementów. Dietetyk, poza otrzymanymi wynikami, ocenia również styl życia pacjenta, zwyczaje żywieniowe i przyzwyczajenia, oceniając których pokarmów w codziennej diecie brakuje, a które występują w nadmiarze, co również może przyczynić się do występowania dolegliwości.

Facebook