Borelioza

Borelioza – objawy

Borelioza jest zakaźną chorobą wieloukładową, którą wywołują bakterie- krętki: Borrelia burgdorferiBorrelia gariniiBorrelia afzelii i wiele innych. Bakterie przenoszone są przez kleszcze- poprzez jego ślinę lub wymiociny- na człowieka. Pierwszym objawem zakażenia może być rumień wędrujący, ale nie stanowi to reguły. Badania pokazują, że rumień pojawia się tylko u 50% osób chorych.

Borelioza – diagnoza

Choroba jest ciężka do zdiagnozowania, ponieważ wykonywane testy często dają wyniki fałszywie ujemne. Borelioza jest chorobą wielosystemową – daje objawy z wielu narządów i układów, co również utrudnia prawidłową diagnozę. Objawy choroby mogą się zmieniać w zależności od wędrowania bakterii w naszym organizmie i dotyczyć m.in. stawów i kości, układu nerwowego, pokarmowego, odpornościowego. Bardzo często mylona jest z licznymi chorobami psychicznymi, stwardnieniem rozsianym, chorobą Parkinsona, RZS, a nawet epilepsją.

Borelioza – dieta

Prawidłowo skomponowana dieta jest jednym z elementów leczenia choroby. Indywidualnie skomponowany jadłospis powinien uwzględniać  składniki, które będą wspierać układ immunologiczny do walki z chorobą. Ponadto dietoterapia powinna się skupiać na wspieraniu układu pokarmowego i flory jelitowej, których funkcje mogą zostać zaburzone w wyniku długotrwałej antybiotykoterapii. Bardzo często należy wprowadzić zalecenia diety przeciwgrzybicznej. Odpowiednią dietoterapię należy połączyć z indywidualnie dobraną fitoterapią, która przynosi bardzo dobre rezultaty w leczeniu boreliozy. W naszym gabinecie indywidualną fitoterapią zajmują się dyplomowani fitoterapeuci.

Dowiedz się więcej o boreliozie i jej leczeniu, w tym dietoterapię. Poniżej znajdziesz przydatne porady i informacje, napisane przez nasz zespół dietetyków!

Borelioza

Kleszcze – pajęczaki należące do podgromady roztoczy (Acari), traktowane jako grupa umowna lub jako nadrodzina Ixodoidea albo też jako podrząd Ixodides (Ixodes). Wyróżnia się rodziny kleszczy twarde (Ixodidae), częściowo okryte twardym pancerzem, oraz pozbawione tego...

czytaj dalej
Joanna Arciszewska - ZnanyLekarz.pl

Nasze Porady

Nasze Przepisy

Nasze Certyfikaty

Nasza Oferta

Nasz Cennik

Facebook